Etykiety

2017-08-05

KOWNO - KOŚCIÓŁ św. JERZEGOGotycki kompleks zabudowań klasztornych u zbiegu Niemna i Wilii powstał na początku XX wieku za sprawą franciszkanów obserwantów. W jego sercu wyrosła piękna świątynia typu halowego - kościół świętego Jerzego  Męczennika. Wcześniej byli tu bernardyni sprowadzeni do Kowna z Krakowa za sprawą marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego i kasztelana grodzieńskiego Stanisława  Szandziwojskiego. Ten nadając im prawa do tutejszej ziemi stał się dobrodziejem, a jego imię historia pamięta do dziś.Piękny jest tutaj ołtarz główny, tak zwany Tron Salomona, który poświęcony jest Najświętszej Marii Pannie z 1703 roku.W oddali obraz Św. Anioła Stróża  przedstawiający sterników, których cech miał w swojej opiece.
Sam obraz jest mało czytelny, bo zawieszony jest bardzo wysoko.

***

Stan kościoła oraz jego wyposażenia jest fatalny. To budowla, którą zalicza się do pięciu najcenniejszych zabytków gotyckich budowanych na przełomie  XIV  i  XV  wieku na Litwie. Czy doczeka się renowacji, czy zniszczeje do końca? Tego nikt nie wie.


28 komentarzy:

 1. ... przed laty podziwiałem piękno Litwy ... liczne odnawiane w tym czasie zabytki, w tym sakralne ... Wilno, Kowno, Troki ... porządek na ulicach, przy drogach, godny naśladowania ... małe kafejki ... i wysokie urocze Litwinki o długaśnych nogach ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałabym do tego, co napisałeś jeszcze arogancję wobec Polaków na każdym kroku, w restauracjach mówią tylko po ichniejszemu i po angielsku - chociaż polski znają doskonale i ogólną niechęć do Polaków. Uroda Litwinek jest bez zarzutu, ha,ha... :))

   Usuń
 2. Litwini maja polski kompleks - w końcu ih inteligencja mowila po polsku, stolice "zagarnęli" Polacy, a teraz mimo iż u siebie roznie traktują mniejszości narodowe to niezbyt madrze pomagają Polakom na Litwie. Historia nie jest latwa, a gorycz trudna do przełamania. Szkoda, ze już nie zobaczę mickiewiczowskich miejsc - może pojawia się jeszcze inne zdjęcia? Pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można tak powiedzieć, że Wilno ma polski kompleks.
   Litwini w swoim kraju stanowią 63% a Polacy 16,5% co stanowi ponad 87 tysięcy Polaków w samym tylko Wilnie. Polacy są tam bardzo ze sobą związani.
   Ale Wileńczycy zaczynają tworzyć mur niezgody i głośno mówią, że Polacy powinni mieszkać w Polsce a Litwini na Litwie. Dotyczy to ludzi młodych, którzy nie znają i nie chcą znać historii obu naszych narodów. W restauracjach młodzi Litwini nie chcą obsługiwać Polaków, a jeżeli już muszą to tylko w języku angielskim. Polacy nie czują się tam dobrze. Ja nigdy więcej na Litwę nie pojadę, natomiast więcej zdjęć pokażę.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Beautiful building! Have a nice weekend

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny, bardzo lubię kościoły po wschodniej stronie naszej granicy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpiękniejsze cerkwie są w Sankt Petersburgu. Niestety, tam nie dojechałam. Może jeszcze kiedyś ...
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Piękny, może i on doczeka się remontu? .
  Pozdrawiam Jolu. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Tereniu zasługuje na to
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Przykre, że o tak ważny i piękny zabytek nie dba się. Ale może jeszcze renowacji się doczeka, trzeba być dobrej myśli.
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę mu żeby się doczekał.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Najważniejsze, że kościół przetrwał do naszych czasów. Może kiedyś Litwini opamiętają się i zaczną restaurować swoje zabytki.
  Miłej i ciepłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyś miała rację Aniu. Litwini nie przywiązują większej wagi do kościołów, szczególnie młodzi. Ale kto to wie? Może, może ...
   Miłej niedzieli Aniu :)

   Usuń
  2. Przecież zabytki świadczą o przeszłości danego państwa i powinno się o nie dbać.
   Chyba prezydentka Litwy, o wdzięcznym imieniu Dalia, która tak chętnie bryluje w Brukseli, mogłaby przyjrzeć się zabytkom poza granicami swego państwa i wziąć przykład.
   Serdeczności.

   Usuń
  3. Mnie się wydaje Aniu, że Litwa to biedny kraj, im chyba nie wystarcza na wszystko a kościoły akurat na ostatnim miejscu traktują. Chociaż pokażę inny, który jest zadbany i przepiękny :)

   Usuń
 8. Jako nastolatka widziałam ten kościół:) Niestety wszystkie zabytki były w Kownie bardzo zniszczone , a szkoda !

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny kościół i szkoda, że niszczeje. Ja na Litwie byłam 10 lat temu i niechęci do Polaków nie czułam. Widocznie nastąpiła jakaś zmiana w ich myśleniu i postępowaniu, a może w naszym. Pozdrawiam i dzięki za wiarę, że mój zabieg przebiegnie pomyślnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam myślę, ze to młode pokolenie się buntuje. Starsi są mili i uprzejmi.
   Jestem pewna, że zabieg będzie udany i skończą się wszystkie doleglwości, czego ciągle życzę :)

   Usuń
 10. Dziękuję za te zdjęcia i tekst, bo nigdy w Kownie nie byłam.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Powinni się nim zająć, bo warto. Piękny jest.

  Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mogła być perełka
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Jak to mówią po książkę z najwyższej półki mało kto sięga. Choć mnie zafascynowała tu akurat posadzka... :)
  Największą grupę Litwinów miałam okazję poznać w UK. Większość młodych ludzi bardzo dobrze mówi po angielsku... Po prostu. Jest to jedyny język w którym można się z nimi porozumieć, oprócz litewskiego oczywiście. Starsze pokolenie, powiedzmy dobre 40+, oprócz języka ojczystego zna bd. język rosyjski. Nie spotkałam się z jakąś specjalną niechęcią, wręcz przeciwnie...
  Serdeczności ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbuntowani są młodzi nie starsi mieszkańcy.
   Miałam trochę pecha chyba.
   Serdeczności :)

   Usuń
 13. Też odniosłem takie wrażenie niechęci do Polaków, pewnie to zasługa przeszłej historii. W sumie, jak więcej się o tym poczyta, to trudno się dziwić. Kościół ładny z zewnątrz, w środku totalna demolka. Nawet jak zostanie odnowiony, to wystrój pozostanie pewnie skromny. I dobrze, bo tylko taki tu pasuje.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, środek kościoła to demolka. Wątpię czy w ogóle kościół ten zostanie odnowiony. Kowno generalnie jest miastem zaniedbanym. Młodzi stąd uciekają, starzy nie mają siły ani środków na renowacje.Wystarczyło pójść nad Wilię, to dzika i zaniedbana rzeka w mieście.Jedynie w miejscu, gdzie duży most jest to jakoś wygląda. Poza tym nędza... Pozdrawiam:)

   Usuń

KASZTANKI

Wiatr potargał stary kasztan po złotej czuprynie A tuż obok już kasztanki Skaczą po ścieżynie ...