MIEDZIANA GÓRA - Tor samochodowy "KIELCE"Dawna  DK - 74 i dawny tor wyścigowy

Znajdujący się tuż obok drogi K-74 Kielce- Łódź w Miedzianej Górze tor wyścigowy to drugi po poznańskim obiekt służący do organizacji sportów motorowych i wyścigów samochodowych w Polsce. Jego budowa miała miejsce w latach 1977-1978, a prace budowlane rozpoczął Automobilklub Kielce.W kolejnych latach obiekt został rozbudowany.

Dawna  DK -74 i dawny tor wyścigowy

Obiekt ten powstał z połączenia dawnego fragmentu drogi krajowej 74 i jej nowego odcinka. Decyzja o budowie zapadła  w 1976 roku, a już 26 czerwca 1977 r. odbyło się jego otwarcie. Początkowo tor miał długość 3000 metrów, jednak w dość krótkim czasie nastąpiła jego rozbudowa. We wrześniu 1978 roku oddano do użytku "małą pętlę", dzięki której pas do jazdy został wydłużony o 1160 metrów. Kolejne lata przyniosły kolejne innowacje - m.in. w 1983 roku powstał tor kartingowy o długości 840 metrów, a w roku 1989 oddano budynek administracyjny wraz z boksami. Rok 1991 przyniósł kolejną nowość - turystom udostępniono camping "Moto-Raj".Dawna DK -74 i dawny tor wyścigowy


Dawna DK-74 i dawny tor wyścigowy

Długość toru wraz z jego leśnym odcinkiem wynosi 4160 metrów, a szerokość jezdni waha się od 9 do 16 m. Warto pamiętać, że tor nie jest zupełnie płaski - jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 332,92 m, a najniższy na wysokości 273,72 m n.p.m. Dawna DK-74 i dawny tor wyścigowy


Dawna DK-74 i dawny tor wyścigowy
Dawna DK-74 i dawny tor wyścigowy


Dawna DK-74 i dawny tor wyścigowy


Komentarze

 1. ... jest czym się chwalić ... zimowa sceneria, wygląda super ... piękny i użyteczny także zimą ... artystka Jolanta to nam pokazała ... pozdrawiam ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzeju, ja po prostu bardzo lubię to miejsce o każdej porze roku, ale najładniej prezentuje się w zimowej szacie.
   A wiesz, że chodzenie starą drogą będącą kiedyś torem jest niebezpieczne. Tam szlifują amatorsko swoje umiejętności młodzi rajdowcy. Ja z duszą na ramieniu przeszłam część byłego toru i zawróciłam.
   Serdeczności :))

   Usuń
 2. Nie przepadam za oglądaniem wyścigów samochodowych, bo zawsze boję się o kierowców.
  Jednak są fani tego sportu i niech sobie jeżdżą, tylko uważnie.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi Jolanta! There is a huge beautiful! Auto Racing is between pretty nice to watch TV. For us, here are close to the big engine cars, it's not nice. Built in the middle of the forest noisy and polluting path. Forest peace is a thing of the past as well as the birds and animals. The sound is spread also really far away. Vex! Greetings

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. People around the world grow motor sports and we do not change.
   Regards :-)

   Usuń
 4. Dawniej tor wyścigowy, a dzisiaj cudowny zimowy krajobraz :). Bardzo lubię tego typu zdjęcia, i z takiej perspektywy. Wspaniała sesja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko dawniej Patrycjo, teraz również.
   Musisz uważniej czytać.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. W zimowej scenerii tor prezentuje się wspaniale:) Serdeczne pozdrowienia:))
  J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę piękne miejsce, po prostu kielecczyzna jest piękna.
   Serdeczności Jolu:))

   Usuń
 6. ALE PIĘKNA ZIMA ŁAŁ.....Mój syn urodził się w 78 r...No to już trochę czasu ma ten tor::)Pozdrawiam Jolu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jego powstanie to już historia.
   Czas pędzi nieubłaganie.
   Serdeczności Danusiu:))

   Usuń
 7. Przepięknie pokazałaś ten tor Jolu.
  Świetnie wygląda w tej zimowej szacie.
  Lepiej niech tam szlifują swoje umiejętności młodzi kierowcy niż na zwykłej drodze. Przynajmniej nie stwarzają żadnego zagrożenia.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest, to ja tam byłam intruzem w dodatku narażającym swoje życie. Urok tego miejsca w porze zimowej odebrał mi rozum, ha,ha...
   Serdeczności Moniko :))

   Usuń
 8. Nie wiedziałam Jolu,że takowy tor wyścigowy istnieje. Łdne zdjęcia w zimowej szacie dodają uroku. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to niespodzianka, ha,ha...:)
   Serdeczności dla Ciebie :))

   Usuń
 9. Jolu tor jak tor, przydatny. Za to zima na Twoich fotkach jest przepiękna i taka pozostanie. Oczywiście na Twoich fotkach. Jestem zauroczona nimi.

  Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko, zima czasami potrafi zachwycić, oczywiście nie w mieście a właśnie w lesie z dala od rozjeżdżonych ulic.
   Serdeczności dla Ciebie :))

   Usuń
 10. Tak warszawskie ZOO jest w sumie w centrum teraz. Kiedyś myślano o nowej lokalizacji gdzieś pod Warszawą ale koszty przenosin były by potężne. No i pewnie mniej ludzi by przychodziło?
  Do Zelwy jadę w przyszły piątek na trzy dni. Muszę porobić fotki pomieszczeń, pokoi i zrobić film. Ja na Suwalszczyźnie bardzo dobrze się czuje. Po pierwsze odpoczynek od zgiełku wielkomiejskiego i widoków zapchanych ulic itp.


  Tor ten znam ze słyszenia ale nigdy tu nie byłem. Sporty motorowe stały się popularne bo rozwinęła się u nas motoryzacja. I autko czy tez motor jest w zasięgu prawie każdego z nas. Fantastyczna sceneria zimowa. Co z tego jak ja już marze o wiośnie :) I o noszeniu t-shirt :)
  U nas jest tor w byłej FSO. Tam się ścigają. Ale jest opor okolicznych mieszkańców. Po prostu blisko toru zbudowano osiedle mieszkaniowe. I mieszkańcom się nie dziwie. ja nawet przez Wisłę słyszę jak tam wyją motory!!!
  Pozdrowienia z tłumikiem
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też marzę o wiośnie, dosyć mam zimy!
   Tor wyścigowy w pobliżu osiedla to katastrofa dla wszystkich i dla mieszkańców i dla samego toru.
   Pozdrawiam ze szronem, jakimś smogiem i nadzieją na wiosenkę :))

   Usuń
 11. Piękne miejsce Jolu serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście piękne
   Pozdrawiam również :))

   Usuń

Prześlij komentarz