UFO w Kielcach
UFO - tak potocznie Kielczanie mówią o dworcu  PKS, który  jest najbardziej znanym symbolem Kielc. Jego budowę rozpoczęto w roku 1975 a oddano do użytku publicznego 20 lipca 1984 roku. Za dworcem PKS-u  piękny kościół  Świętego Krzyża.Głównym architektem dworca był   ś.p. Edward Modrzejewski z Miastoprojektu Kielce. Projektantami: inżynier Jerzy Radkiewicz i inżynier Mieczysław Kubala. Lokalizacja obok dworca PKP, hotelu i deptaka sprawiły, że dworzec obsługiwał każdej doby około 1500 autobusów i 24 tysiące pasażerów.
Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Autobusy jeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie. Pasażerowie wychodzą na perony przejściami podziemnymi.
Budynek dworca stanowi unikalny i nowatorski przykład architektury z czasów PRL i został wpisany na listę zabytków.
Żeby nie było tak miło to unikatowy dworzec od kilkunastu lat nie był remontowany i jak to porzucony obiekt po prostu niszczeje na potęgę. Na szczęście władze miejskie w ostatniej chwili się opamiętały i miasto kupiło od PKS-u budynek. Dworzec ma być wyremontowany i ma powstać w nim Centrum Komunikacyjne. Nieruchomość obejmująca teren dworca to trzy hektary powierzchni. Według założeń dworzec po remoncie zostanie dostosowany do nowego układu drogowego jaki w międzyczasie powstał w centrum Kielc. Zmieniony zostanie także układ dworcowych dróg wewnętrznych.

No to czekamy ….

Komentarze

 1. Piękne to pierwsze zdjęcie. U nas też ma być nowy dworzec.
  Pozdrawiam Jolu. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że włodarze miasta wzięli się za niego, bo naprawdę szkoda byłoby taki obiekt zniszczyć całkowicie, a tak się teraz dzieje, niestety...
   Pozdrawiam Tereniu...:-)

   Usuń
 2. Zapomniała Jolu, ten kotek zasłania część wpisu, ale może tylko u mnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Tereniu nie tylko u Ciebie. U mnie też zamiata ogonem po wpisie. Dlatego jest tak nisko, bo na górze za dużo tekstu zasłaniał. Można jeszcze poszerzyć boczną szpaltę, ale blog byłby bardzo szeroki. Przeczytać chyba można?....

   Usuń
 3. ... dane mi było kiedyś z niego korzystać ... zwany UFO, spodkiem ... kiedyś najnowocześniejszy w kraju ... z sympatią oglądałem czarownicę, Babę Jagę w stroju świętokrzyskim na miotle pod dachem dworca, przy rozkładzie jazdy ... blisko stąd do Dworca PKP, do hotelu ... pozdrawiam ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znakomicie znasz Kielce i wszystkie zakątki miasta....
   Kielczanie bardzo protestowali przeciwko niszczeniu tego oryginalnego obiektu. W końcu prezydent Lubawski się zlitował i w trybie przyśpieszonym kupił dworzec PKS i teraz należy do miasta. Mają go wyremontować - niedługo nie byłoby już co remontować - i przystosować jako centrum komunikacyjne. Będzie nadal służył ludziom i cieszył swoją oryginalną architekturą.
   Pozdrawiam serdecznie ....:-))

   Usuń
  2. ... nie, nie znam ... Pana Prezydenta poznałem dawno temu tu u nas, wtedy gdy "bawiłem" się jeszcze w samorządowca ... przepraszam za zwrot: "facet z głową" ... teraz Cię zaskoczę: "Autobus do Bodzentyna, przez Górno, Krajno, Św. Katarzynę odjedzie ze stanowiska ósmego" ... fajnie co? ... bywało się w OUG, w Urzędzie Wojewódzkim, w Urzędzie Marszałkowskim ... na Targach Kielce ... niedawno w Ślichowicach, ostatnio w Cedzynie ... mierny ale SCYZORYK Jolu ... no i w 1975 r na Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego dali mi dyplom ... wtedy Kielce wyglądały inaczej ... :)

   Usuń
  3. Tak, tak....były czasy świetności i sprawności kieleckiego dworca PKS. Potem wszystko zaczęło się sypać. Każdy kasę chciał robić, ale nikt nie inwestował ani w tabor, ani w sam dworzec.
   Gest prezydenta Lubawskiego trochę jakby za późno, jeszcze trochę i zabraliby nam dworzec i postawili centrum handlowe bo głośno o tym było. Na szczęście prezydent się ocknął i uratował budynek.
   Ja mieszkam na Ślichowicach.
   Kielce bardzo się zmieniły na korzyść i niech tak już będzie czyli jak zmiany to dobre.
   Pozdrawiam Andrzeju serdecznie...:-)

   Usuń
 4. Cudowne UFO zdjęcie rewelacja dworzec na miare dwudziestego pierwszego wieku wieczorem tez sie pieknie reprezentuje serdecznosci wiosenne i weekendowe pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budowany był w latach 80-tych i pozwolono na to, żeby zniszczył się dokumentnie. Mam nadzieję, że odzyska dawny blask i będzie jeszcze bardzo długo służył ludziom.
   Pozdrawiam Wandeczko..:-)

   Usuń
 5. Pamiętam ten dworzec, na Twoich zdjęciach prezentuje się wspaniale.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może znowu będzie piękny, zobaczymy....
   Pozdrawiam ..:-)

   Usuń
 6. Bardzo fajnie współgra ufo z kościołem, szczególnie na tym zdjęciu nocą, wygląda wspaniale.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To piękne nocne zdjęcie znalazłam na portalu: CiekaweKielce.pl
   Pozdrawiam serdecznie..:-)

   Usuń
 7. Aż nie do wiary, aby tak ciekawy obiekt nie był użytkowany.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Przykro o tym pisać.
   Dobrze, że władze miasta się ocknęły, może przywrócą dawny blask tej budowli....
   Pozdrawiam serdecznie..:-)

   Usuń
 8. Switaj Jolu.
  Faktycznie dworzec jak UFO wygląda. Robi jednak wrażenie i urozmaica krajobraz.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma być pięknie odnowiony i znowu spełniać będzie swoje powołanie.
   Pozdrawiam serdecznie...:-)

   Usuń
 9. Znam dobrze to kieleckie UFO - często się tam przesiadam.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy znowu tam będziesz to zapraszam na kawkę.....:-)

   Usuń
 10. Dawno nie byłam w Kielcach, a kiedyś podziwiałam to UFO. Dobrze, że przypomniałaś. Cieszę się, że będzie remontowany. Należy dbać o zabytki.
  A te fruwające serduszka dalej mnie fascynują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto przywołać wspomnienia.
   A linki (ja wrzuciłam dwa...) do serduszek są na samym dole bloga, można się częstować jak się podobają...
   Pozdrawiam serdecznie..:-)

   Usuń

Prześlij komentarz