2018-01-05

OBJAWIENIE PAŃSKIE i RELIKWIARZ TRZECH KRÓLIW Polsce Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest potocznie Świętem Trzech Króli.


Objawienie Pańskie czyli  EPIFANIA   to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi (TEOFANIA).  Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.          
HISTORIA  ŚWIĘTA

Święto Objawienia Pańskiego jest   pierwszym świętem,  które ustanowił Kościół.
Symboliką tego święta jest pokłon zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych i narodowych.
Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z mędrców jest czarnoskóry, drugi młody, a trzeci stary.
ZWYCZAJE 

Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca  okadzano domy i obejście, co miało zabezpieczać dom przed chorobami i nieszczęściami.
W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.

*

Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z (jednym) migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku zostawał  "królem migdałowym".
Po obiedzie dzieci chodziły z gwiazdą od domu do domu i śpiewały kolędy. Otrzymywały za to rogale zwane  'szczodrakami'. 

*

 Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu Święta Bożego narodzenia i jednocześnie początkiem karnawału.

*

W wielu miastach w Polsce Dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli. Są to uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem.
RELIKWIARZ  TRZECH  KRÓLI  w  KOLONIIRelikwiarz Trzech Króli w katedrze pw. Świętego Piotra i NMP w Kolonii


Relikwiarz Trzech króli to dzieło Mikołaja z Verdun -  to jeden z najpiękniejszych przykładów europejskiego rzemiosła artystycznego, który powstał około 1181-1230 roku. Ma wysokość 153 cm i  długość 220 cm - wykonany jest z dębowego drewna i srebra. Następnie pokryty złotą, srebrną i miedzianą blachą. Dzieło jest kameryzowane czyli wysadzane drogimi kamieniami.
Kształtem przypomina trzynawową bazylikę.  

               ~~  Opis i zdjęcia pochodzą z Wikipedii
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz

ZAJRZAŁO TUTAJ

BLOGERZY

HISTORIA KOLEI w KIELCACH